Jak sprawdzić sumę kontrolną pliku?

Co to jest suma kontrolna?
To ciąg znaków obliczenia ns podstawie zawartości pliku. Każdy plik ma unikalną sumę kontrolną, obliczaną zawsze tak samo za pomocą odpowiedniego algorytmu. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów: SHA1, SHA256, MD5.

Dlaczego należy sprawdzać sumę kontrolną?
Możemy w ten sposób upewnić się, że plik który pobraliśmy z internetu jest ściągnięty poprawnie, bez żadnych błędów. Osoba która wrzuca do sieci np. jakiś obraz płyty, czy program , oblicza jego sumę kontrolną u siebie na komputerze, potem wrzuca plik do internetu i najczęściej wraz z nim umieszcza sumę kontrolną, tak aby osoba, która ściąga plik mogła pobrać i sumę kontrolną i sprawdzić u siebie na kompie czy plik który ściągnęła z sieci ściągnął się poprawnie.

Czym sprawdzę sumę kontrolną?
Jest dużo darmowych programów do tego aby obliczyć sumę kontrolną interesującego nas pliku. Polecam jednak program który nie służy typowo, tylko i wyłącznie do obliczania sum kontrolnych ale jest bardzo dobrym i darmowym programem do archiwizowanie plików a jego wbudowaną funkcją jest badanie sum kontrolnych. To program 7-Zip.

Po zainstalowaniu programu 7-Zip integruje się on z systemem, wystarczy najechać myszką na plik a następnie kliknąć prawym przyciskiem i wybrać metodę liczenie sumy kontrolnej.